Haber

G7 Liderler Zirvesi Japonya’da başladı

Japonyadönem başkanlığında Hiroşimaşehirde 3 gün G7 Liderler ZirvesiBugün resmen başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Konsey Lideri Charles Michel ve AB Yönetim Kurulu Lideri Ursula von der Leyen Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın G7 liderleriyle birlikte katıldığı zirvenin ilk gününde 1945 atom bombası trajedisine ilişkin çalışmalar sergilendi. Hiroşima Barış Anıtı Müzesigezdi.

https://twitter.com/sputnik_TR/status/1659461257580167168

Ziyaretin ardından liderler, atom bombası kurbanları için yaptırılan mozoleye çelenk koydu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugünkü ziyareti, Barack Obama’nın 2016’daki ziyaretinin ardından misyonu ziyaret ediyor. ABD liderinin Hiroşima’ya ikinci ziyaretiolarak kaydedildi.

Pazar gününe kadar devam edecek olan G7 Liderler Zirvesi’nde; Ukrayna krizi, Kuzey Kore’nin nükleer silahları ve balistik füze programı gibi küresel güvenlik sorunlarının yanı sıra Çin’in bölgede artan askeri varlığı, küresel ekonomi ve teknoloji üzerine bahisler masaya yatırılacak.

Zelensky’nin katılması bekleniyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir ZelenskyJaponya’ya sürpriz ziyaretG7 Başkanlar Zirvesi’ne katılması bekleniyor.

6 Ağustos 1945’te ABD tarafından Hiroşima’ya atılan atom bombası yaklaşık 140.000 kişinin ölümüne, yüz binlerce kişinin yaralanmasına ve radyasyona bağlı hastalıklara neden oldu.

haber-adapazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu