Teknoloji

Çin, Dünyanın En Çok Araba Satan Ülkesi Oldu!

Otomotiv dünyasında elektrikli araçlara dönüş trendi devam ederken, son yıllarda sektörde en çok konuşulan ülkelerden biri konumunda. Çince oldu. Yıllardır yapılan yatırımların meyvelerini toplamaya başlayan ülke, 2022 yılında 600 binden fazla araç ihraç etti. Bu rakam Çin’in Almanya’yı geride bırakmak dünyanın en çok araba ihraç eden ikinci ülkesi oldu. Japonya birinci sıradaydı.

Çin Gümrük Genel Müdürlüğü’nden yapılan son açıklamalar, Japonya’yı geride bırakmak açıklığa kavuşmuş. Resmi bilgilere göre Çin, 2023’ün ilk üç ayında 1 milyon 70 bin otomobil ihraç etti. İhracat oranlarını yıllık bazda yüzde 58 artıran Çin, aynı dönemde 954 bin 185 adet ihracat yapan Japonya’yı geride bıraktı. dünyanın en çok otomobil ihraç eden ülkesioldu.

Çin’i bu noktaya getiren en önemli faktör: Elektrikli otomobiller!

Sektör kaynaklarına göre, Çin’in dünyanın bir numaralı otomobil ihracatçısı olmasını sağlayan en değerli faktör, elektrikli arabalar . Bunun hatalı bir yaklaşım olmadığını söylemek mümkündür. Çünkü Çin’deki markalar özellikle Avrupa pazarına sıkı bir giriş yaptı. Yüksek teknoloji ile donatılmış otomobiller aynı zamanda ekonomik oldukları için de uygun fiyatlıdır. dünyanın her yerindeilgi görmeye başladılar.

Tabi dünyada bunlar olurken bizim keyifli ülkemiz de Çin elektrikli arabalarının karşısında. kurmak hatırlatılması gerekiyor. Hatırlayan okuyucularımız var; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birkaç ay önce, Başkanın Kararı ‘i imzaladı. Bu imza ile Çin’den gelen tüm elektrikli otomobillere yüzde 40 ek gümrük vergisi getirilmesi kararlaştırıldı. Bu karar, başlangıçta Togg’u Çin rekabetinden korumayı amaçlıyordu. Çünkü Çinli marka Leapmotor’un T03 isimli şehir otomobili bile ek vergiden kaynaklanıyor. 200 bin TL pahalıTürkiye’ye geldi…

Peki Çin arabaları nasıl bu kadar ilgi görüyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu