Ekonomi

Türkiye’de ekonomik güvende düşüş, teknoloji devlerinin bilançoları, Fed beklentisi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – New York’taki hisse senedi vadeli işlemleri yeni işlem haftasına yükselişle başlarken piyasalar, Fed’in para politikası açıklamasına hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde Amazon (AMZN) ve Apple’ın (AAPL) kazançları da dahil olmak üzere mega kapasiteli şirketlerden yeni sonuçlar gelecek. Bloomberg News’un haberine göre Tesla (TSLA), gelişmiş tam otonom sürüş özelliklerini Çin’de Baidu’nun (BIDU) haritalama ve navigasyon işlevleri aracılığıyla uygulamak için internet devi ile bir anlaşma imzaladı. Yurt içinde ekonomiye güvende gerileme yaşandı.

1. ABD vadeli işlemleri yükselişe geçti

Yatırımcılar Fed’in faiz kararına ve bu hafta açıklanacak yeni bilançolara hazırlanırken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yükselişe geçti.

Dow %0,2, S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,3 artış gösterdi.

Google’ın sahibi Alphabet (GOOGL) ve yazılım grubu Microsoft’un (MSFT) mega kapasiteli teknoloji hisselerindeki yükselişi teşvik eden iyimser sonuçlarıyla, ana endeksler önceki seansın sonunda yeşil renkte kapandı. Gösterge S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite, Kasım 2023’ten bu yana en büyük haftalık artışını kaydederek birkaç haftadır süren kayıp serilerini sonlandırdı.

Siz de bu fırsatları yakalayarak piyasanın önüne geçebileceğiniz, borsalarda amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

ABD’de enflasyonun, Mart ayında yıllık bazda bir miktar hızlandığını gösteren yeni veriler de Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gidebileceği yönündeki umutları destekledi ve dünyanın en büyük ekonomisinde stagflasyona ilişkin bazı endişeleri yatıştırdı.

2. Fed faiz konusunda kararını verecek

Haftanın en önemli ekonomik olayı, Fed’in son faiz açıklamasını yapacağı Çarşamba günü gerçekleşecek.

Piyasalar, ABD Merkez Bankasının borçlanma maliyetlerini yirmi yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ila %5,50 aralığından değiştirmeden bırakmasını bekliyor, bu da özellikle Fed Başkanı Jerome Powell‘ın yorumlarına dikkat edileceği anlamına geliyor. Nisan ayında Powell, son verilerin enflasyonun Fed’in %2’lik hedef seviyesine sürdürülebilir bir şekilde düşürüldüğüne dair “hâlâ çok güven vermediğini” belirterek “Bu güvene ulaşmak muhtemelen beklenenden daha uzun sürecek.” demişti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yetkililer, fiyatların sürekli olarak yüksek seyretmesi, iş gücü piyasasındaki esneklik ve ABD ekonomisindeki genel güçlü faaliyet nedeniyle faiz oranlarını çok erken düşürme konusunda temkinli davranıyor. CME Group’un (CME) yakından takip edilen Fed Görüntüleme Aracına göre birçok yatırımcı, Fed’in bu baharda geleceğini düşündüğü ilk faiz indiriminin artık Eylül ayına kadar gelmeyeceği yönünde beklenti içinde.

Ancak ING analistlerinin geçen hafta müşterilerine gönderdikleri bir notta uyardıkları gibi:

“Fed’in faiz oranlarını tahminlerden daha yavaş ve uzun bir sürede nötrleştirmeye başlama riski devam ediyor.”

3. Amazon ve Apple haftalık bilanço takviminde öne çıkıyor

E-ticaret devi Amazon ve iPhone üreticisi Apple bu hafta açıklanacak şirket sonuçlarının başını çekecek.

Yarın kapanış zilinden sonra rapor verecek olan Amazon için yatırımcılar, şirketin maliyetleri azaltmaya yönelik devam eden çabalarının, kârları artırmaya devam edip etmediğini görmek isteyecek. Masrafları kısma çabası ve tatil alışveriş sezonundaki güçlü tüketici talebi, şirketin devasa Kuzey Amerika operasyonlarındaki marjların bir önceki çeyrekte iyileşmesine yardımcı oldu.

Apple, Perşembe günü kapanıştan sonra kazançlarını açıklayacak ve yatırımcılar muhtemelen gözlerini, firmanın amiral gemisi olan iPhone cihazının azalan sevkiyatlarına ve Hizmet bölümünün bu zayıflığı dengelemeye yardımcı olup olamayacağına dikecek.

Ayrıca özellikle Alphabet ve Microsoft’la birlikte, Facebook’un ana ortağı Meta Platforms (META) gibi dev şirketlerin, kısa süre önce yapay zeka teknolojisini entegre etmek için büyük harcamalar yapma planları hakkında yeni detaylar sunmasının ardından analistler, yapay zekanın bu iki isim için de ilgi odağı olmasını bekliyor.

4. Bloomberg’e göre Tesla, Çin’de otonom sürüş için Baidu ile ortaklık yapacak

Bloomberg’in bildirdiğine göre Tesla, gelişmiş tam otonom sürüş (FSD) özelliklerini, Çin’de internet devinin haritalama ve navigasyon işlevleri aracılığıyla uygulamak üzere Baidu ile bir anlaşma yaptı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Habere göre dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi, İcra Kurulu Başkanı Elon Musk‘ın önemli bir odak noktası olarak lanse ettiği FSD hizmetlerini, Baidu tarafından sağlanan şerit düzeyinde navigasyon ve haritalamayı kullanarak uygulamaya koymayı planlıyor.

Rapor, Baidu’nun Tesla araçlarının önümüzdeki ay Baidu haritalarını entegre edeceğini açıklamasından sadece bir hafta sonra geldi. Musk hafta sonu Çin’i ziyaret etti.

Baidu ile ortaklık, Tesla’nın Çin’in halka açık yollarında veri toplamaya erişim elde etmede büyük bir düzenleyici engeli aşmasına ve şimdi ülkede FSD teknolojisi sunabilmesine olanak tanıyor.

5. Petrol fiyatları düştü

İsrail ve Hamas arasındaki barış görüşmelerinin Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışma endişelerini hafifletmesi ve hayati önem taşıyan bölgeden gelen arzın kesintiye uğrama potansiyeli nedeniyle petrol fiyatları keskin bir düşüş yaşadı.

ABD ham petrol %1 düşüşle 83,05 dolardan işlem görürken Brent %0,9 düşüşle 87,39 dolara geriledi.

Pazar günü Reuters’a konuşan bir Hamas yetkilisi, bir Hamas heyetinin ateşkes sağlamayı amaçlayan görüşmeler için bugün Kahire’yi ziyaret edeceğini ve grubun, İsrail’in Cumartesi günü sunduğu son Gazze aşamalı ateşkes önerisine yanıt vermesinin beklendiğini söyledi.

6. Türkiye’de ekonomiye duyulan güven Nisan ayında geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayına dair ekonomik güven verilerini açıkladı.

Yayımlanan verilere göre Türkiye’de ekonomik güven endeksi, Mart ayına kıyasla %1 oranında azalarak 99 seviyesine geriledi. Bu düşüş, özellikle hizmet sektöründe yaşanan güven endeksindeki %2,8’lik düşüşün etkisiyle oluştu.

Nisan ayında güven, perakende ticaret sektöründe %1,9 yükselirken reel kesimde %1,4 arttı. Hizmet sektöründe güven endeksi Mart ayına göre %2,8 daraldı. İnşaat sektörü ve reel kesim güven endekslerinde ise değişiklik yaşanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu