Ekonomi

Panama mahkemesi Panama Belgeleri davasında 28 kişiyi akladı

Panama City’deki bir mahkeme, Panama Belgeleri ve Araba Yıkama Operasyonu skandallarıyla bağlantılı kara para aklama suçlamasıyla yargılanan 28 kişi hakkında önemli bir karar vererek beraat kararı verdi. Panama yargı organı kararı Cuma günü açıkladı ve sanıklara yönelik tüm ihtiyati tedbirlerin kaldırıldığını belirtti. Ayrıca, ismi açıklanmayan bir sanığın ölümü nedeniyle bir cezai süreç sonlandırıldı.

Alman vatandaşı Jurgen Mossack ile birlikte artık feshedilmiş olan Mossack Fonseca hukuk firmasını kuran merhum Ramon Fonseca, Nisan ayı başından beri hastanede yatmasının ardından Mayıs ayında vefat etti. Hukuk bürosu, 2016 yılında Panama Belgeleri sızıntısının eski Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi gibi yüksek profilli isimlerle bağlantılı vergi cennetlerindeki hesapları gösteren gizli belgeleri ortaya çıkarmasıyla ün kazanmıştı.

Davaya bakan Yargıç Baloisa Marquinez, Mossack Fonseca’nın sunucularından elde edilen kanıtların, gözetim zincirinin korunmasına yönelik uygun yasal prosedürlere uymadığını tespit etti. Usul standartlarına uyulmaması beraat kararlarında rol oynamıştır. Ayrıca Marquinez, mahkeme celplerine cevap vermeyen on tanığa 100 balboa (100 dolara eşdeğer) para cezası verdi.

Yargıç ayrıca davanın, Brezilya’da 2014 yılında başlayan ve çok sayıda Latin Amerikalı liderin hapsedilmesine yol açan kapsamlı bir yolsuzlukla mücadele soruşturması olan Araba Yıkama Operasyonu boyutunu da ele aldı. Marquinez, yasadışı fonların Brezilya’dan Panama’ya suç faaliyetlerini gizlemek amacıyla transfer edildiğini kanıtlayacak yeterli delil bulunmadığına hükmetti.

Bu mahkeme kararı, son yıllarda ortaya çıkan en önemli iki mali skandaldan kaynaklanan yasal işlemlerde çok önemli bir noktaya işaret etmektedir. Panama Belgeleri ve Araba Yıkama Operasyonu, seçkinler arasındaki yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı sorunlarını vurgulayarak bölge genelinde yaygın etkilere neden oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberpolateli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu