Ekonomi

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası İhracatı Arttırmak İçin Çaba Gösteriyor

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat ihracatını artırmak için çaba sarf ettiklerini belirterek, turizmde olduğu gibi Manavgat ihracatını da Antalya ihracatının üçte biri seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

MATSO, Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri (BAİB) ve Türk Eximbank işbirliğiyle, MATSO binasında İhracatta Devlet Ekleri ve Eximbank konulu seminer düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu seminere MATSO Lideri Seydi Tahsin Güngör, yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, BAİB Genel Sekreteri Ümit Sezer, Türk Eximbank Antalya Şube Müdür Yardımcısı Ömer Türkmen, BAİB ve Türk Eximbank uzmanları ve oda üyeleri katıldı.

“Krediye kolay erişim”

Toplantının açılışında konuşan MATSO Lideri Seydi Tahsin Güngör, semineri düzenlemedeki amaçlarının ihracat yapan veya yapmayı planlayan firmaları ihracatta devlet üsleri hakkında bilgilendirmek olduğunu söyledi. Bu ve bu tür eğitimlerin ihracatta büyüyen ve dış dünya ile rekabet eden bir Manavgat ekonomisi için faydalı olacağını vurgulayan Lider Güngör, “İhracat odaklı katkıların devamı için daha fazla destek verilmesini, kolaylaştırılmasını talep ediyoruz. krediye erişim, hem şirketlerimiz hem de Manavgat İş Dünyası olarak yapıyoruz” dedi.

Manavgat’ta ihracat yapan firma sayısının yaklaşık 263 olduğunu kaydeden Başkan Güngör, Manavgat’tan madencilik ve metal, elektrik-elektronik, yaş meyve-sebze, gemi-yat, iklimlendirme, ağaç ve ormancılık ile toprak sanayi işlerinin ihraç edildiğini söyledi.

“Geçen yılın aynı dönemine göre Manavgat ihracatı yüzde 100 arttı”

Başkan Güngör, 2021’de yaklaşık 10 milyon 761 bin dolar olan Manavgat ihracatının 2022’de yüzde 40 artarak 15 milyon 036 bin dolara ulaştığını söyledi. 2022’nin ilk 6 ayında Manavgat ihracatının 5 milyon dolar olduğunu hatırlatan Lider Güngör, 2023’ün aynı döneminde bu rakamın yüzde 100 artarak 10 milyon dolara ulaştığını söyledi. Önder Güngör, “2021’de 51, 2022’de ise 59 ülkeye Manavgat ihraç edildi.”

“Hedef Antalya’nın ihracatının üçte birine ulaşmak”

Manavgat’ın ihracatının son bir yılda önemli ölçüde artmasına rağmen bunun yeterli olmadığını vurgulayan Başkan Güngör, “Manavgat olarak turist sayısı ve turizm gelirlerinde olduğu gibi ihracatın da üçte birine Antalya’dan ulaşmamız gerekiyor. Faizi artırmaya çalışacağız” dedi.

Başkan Güngör, iç pazarın daraldığı dönemlerde yaşanan aksiliklerden etkilenmemek için daha fazla firmanın ihracata yönelmesi gerektiğini kaydetti.

BAİB ve Türk Eximbank uzmanları tarafından verilen seminerde MATSO üyelerine ‘İhracat Geliştirme, Destek Yönetim Sistemi, Yurtdışı Pazar Araştırma ve tanıtım desteği, Yurtdışı Birim Kiralama ve Tanıtım desteği, Yurtiçi ve Yurtdışı Fuar destekleri ve Türk Eximbank programları’ hakkında detaylı bilgiler verildi. .

Eğitimin sonunda Başkan Güngör, “BAİB Genel Sekreterimiz Ümit Sezer, Türk Eximbank Antalya Şube Müdür Yardımcısı Ömer Türkmen, BAİB ve Türk Eximbank uzmanları ile seminerimize katılan tüm üyelerimize ve halkımıza teşekkür ederiz. ” – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu