Haber

NASA, iletişimin koptuğu Orion kapsülüyle yeniden temasa geçti

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 16 Kasım’da, “Artemis” misyonuyla fırlatılan Orion kapsülüyle yeniden temas kurulduğunu bildirdi.

NASA, uzaydan Dünya’ya data gönderimi için kullanılan “Derin Uzay Ağı” ile Orion kapsülü ortasında tekrar yapılandırma süreci sırasında, kapsül ile temasın koptuğunu açıkladı.

NASA, 47 dakikalık irtibat kopukluğunun giderildiğini duyurarak, sinyal kaybının nedeninin araştırılacağını aktardı.

Orion’un, 21 Kasım’da, 128 kilometre ile Ay’ın yörüngesinde yüzeye en yakın konumuna geldiği duyurulmuştu.

Orion kapsülünün Ay’ın yörüngesinde yaklaşık bir hafta kalması ve daha sonra Dünya’ya dönüş yoluna girerek 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi planlanıyor.

NASA astronotlarının, şu an Ay’a iniş aracı bulunmayan Orion kapsülü ile 2024’te Ay’ın etrafında deneme çeşidi gerçekleştirebileceği, 2025’te de SpaceX’in Starship’iyle Ay’a iniş teşebbüsünde bulunulmasının planlandığı kaydediliyor.

SLS-Orion uzay aracının; tasarımı, inşası, testleri ve taban tesisleri dahil olmak üzere şimdiye kadar NASA’ya en az 37 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.

NASA, ismini Yunan mitolojisindeki Apollo’nun ikiz kız kardeşinden alan programla, en erken 2025’te astronotların yeniden Ay’a gönderilmesini ve Mars’a insan gönderebilecek daha argümanlı ve uzun vadeli seyahatler için bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu