Haber

İsrail, Mossad’ın hükümet karşıtı gösterilere karıştığı iddialarını yalanladı

Aşırı sağcı Benyamin Netanyahu hükümetinin “yargı reformu” gerçekleştirdiği irtica gösterilerine İsrail istihbarat teşkilatı Mossad’ın da karıştığı yönünde ABD medyasında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı iddia edildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun basın ofisi, Mossad adına ABD gazetelerinde çıkan haberleri tamamen yalanlayan bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Mossad ve yetkililerinin gösterilere takviye vermediği ve servis çalışanlarını hükümet karşıtı gösterilere katılmaya teşvik etmedikleri ileri sürülürken, Mossad’ın genel olarak siyasi protestolara takviye vermediği kaydedildi. veya siyasi faaliyetlere aykırı hareketler.

Açıklamada, “Mossad ve mevcut yetkililerin gösteriler konusuna herhangi bir yaklaşımı olmamıştır. Mossad ve yetkilileri, teşkilatın kuruluşundan bu yana devletin değerlerine sadık kalmıştır.” kelimeler kullanıldı.

ABD merkezli bazı gazetelerde yayınlanan haberlerde, ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) sızdırılan “gizli” belgelerde, “Mossad’ın üst düzey yetkililerinin hizmet çalışanlarını ve vatandaşları anti eylemlere katılmaya teşvik ettiği” bilgisinin aktarıldığı iddia edildi. -hükümet gösterileri”.

Erteleme kararına rağmen gösteriler 14. haftada da devam etti.

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta duyurduğu “yargı reformu”, Yargıtay’ın yetkilerini sona erdiren ve yargı atamalarında hükümete söz hakkı tanıyan düzenlemeler içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamıştı. Netanyahu hükümeti, tartışmalı düzenlemeyi Mayıs ayı başlarında Parlamento’ya geri getirme sözü vermişti.

Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine karşı Cumartesi akşamları ülke genelinde kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 14. haftasında da sokaklara döküldü.

aziziye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu