Haber

El Salvador, çetelere karşı daha sıkı önlemler alınacağını duyurdu

SAN El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, Mart 2022’den bu yana artarak devam eden çete şiddetine karşı, büyük kentlerde güvenliği sıkılaştırma kelamı verdi.

Bukele, askeri okul öğrencilerinin mezuniyet merasiminde yaptığı konuşmada, ülkede artan cinayetlerle çaba için fevkalâde hal ilan edilmesinin akabinde, sıkı güvenlik önlemlerinin uygulanması maksadıyla büyük kentlerde 20 bin asker konuşlandıracağını ve giriş çıkışların denetim edileceğini belirtti.

Amaçlarının “büyük şehirleri çevrelemek ve halka karışmış teröristleri yakalamak” olduğunu vurgulayan Bukele, büyük kentlerde güvenlik önlemlerini artıracaklarını kaydetti.

Bukele, harika hal kapsamında mart ayından bu yana 58 binden fazla kişinin tutuklandığına işaret ederek bu cins tedbirlerin cinayetle suçlanan birtakım çete mensuplarının arandığı Comasagua kentinde de işe yaradığını söyledi.

El Salvador’da alınan sıkı önlemlerin ardından 2022’nin Ocak-Ekim devrinde işlenen cinayet sayısının 2021’in aynı dönemine göre yüzde 38 azaldığı belirtiliyor.

MS13 çetesi sorumlu tutuluyor

El Salvador’da 27 Mart’ta bir aylığına olağanüstü hal ilan edilmiş, daha sonra bu karar her ay yenilenmeye başlanmıştı.

Bukele, 30 Haziran’da silahlı kümelere yönelik savaşın ağırlaşacağını söylemişti.

Ülkede mart başından bu yana çete üyelerine yönelik operasyonlarda 87 kişi hayatını kaybetmiş, gözaltına alınanların sayısının 20 bini aştığı bildirilmişti.

Yetkililer, şiddetin ülkede tekrar tırmanışa geçmesinden MS13 çetesini sorumlu tutuyor.

Dünyada en yüksek cinayet oranına sahip ülkelerin başında gelen El Salvador, çetelerin ülkedeki gücü nedeniyle önemli güvenlik sorunu yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu