Sağlık

Dr. Öğretim Üyesi Fethiye Kılıçaslan: ve Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Okullarda Artan Önemli Bir Sorun Akran Zorbalığı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi, okul çağındaki gençlerin ruhsal durum tahlillerini irdeleyen değerli bir çalışmayı kamuoyu ile paylaştı.

Türkiye’nin en yüksek çocuk ve genç nüfus oranına sahip ili olan Şanlıurfa’da gençlerin okuldaki ortaya koyan agresif davranışlar ve tahlil teklif ile ilgili bilgi açığını kapatmaya yönelik Harran Üniversitesi akademisyenleri tarafından bir araştırma yapıldı.

Tıp Fakültesi bilim insanları, Bilimsel Araştırma Projeleri Uyum Ünitesi tarafından desteklenen ‘Şanlıurfa’da Okula Giden Ergenler Ortasında Akran Zorbalığı Yaygınlığı ve Bağlantılı Faktörler’ isimli proje kapsamında Şanlıurfa ve ilçelerindeki okullarda yapmış olduğu çalışmada değerli bulgulara rastladı.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Fethiye Kılıçaslan yürütücülüğünde yapılan çalışmayla, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa’nın Haliliye, Karaköprü ve Eyyübiye ilçelerinde liseye devam eden gençlerin 34’ünün kurban ve yaklaşık 14’ünün zorba olduğu ortaya çıktı.

Çalışmada kilolu/obez olmanın kurban olma riskini arttırdığını, erkek cinsiyette olmanın ve alkol kullanmanın zorba olma riskini kıymetli ölçüde arttırdığı yanı sıra hem kurban hem de zorba öğrencilerin bu döngüye girmeyenlere nazaran değerli seviyede ruhsal sorun yaşadıkları tespit edildi.

Güçlü durumdaki bir öğrencinin, kendi karı yahut keyfi için, daha güçsüz olanlara karşı, sorun vermek niyetiyle daima olarak olumsuz aksiyonlarda bulunmasının akran zorbalığı olduğunu söyleyen Dr. Öğretim Üyesi Fethiye Kılıçaslan; “Zorbalık, okulda görülen şiddet davranışlarının değerli bir kısmını oluşturmaktadır. Çalışmalar hem dünyada hem de ülkemizde gençler ortasında zorbalık davranışlarının yüksek olduğunu söylüyor. Zorbalık davranışı, geçmişten bu yana değerli bir sorun olarak varlığını sürdüren ve gereğince önemsenilmeyen bir sıkıntıdır.

Okullarda önemli boyutlara ulaşan değerli bir tehdit olarak görülen akran zorbalığı, öğrenciler üzerinde fizikî, ruhsal, toplumsal ve akademik muvaffakiyet üzerinde çok büyük tesirleri olan olumsuz bir gerçektir. Hem kurban hem de zorba öğrenciler ruh sıhhati sorunları açısından yüksek bir risk altındadır ve depresyon, anksiyete, suçluluk, intihar ve davranış sıkıntıları üzere ziyanlı sonuçları olabilmektedir. Ayrıyeten bu ziyanlı sonuçların erişkin yaşlara kadar sürdüğü de bilinmektedir.

Akran zorbalığının tespit ve önlenmesinde en değerli misyon okul çalışanlarına düşmekle birlikte sıhhat çalışanlarının da kıymetli rolleri bulunmaktadır. Okul ve sıhhat çalışanlarının hem kurban hem de zorba öğrencilerin özelliklerini âlâ tanımaları ve onları erken periyotta tespit edip uygun sevki sağlamaları hayati değer taşımaktadır. Ayrıyeten, zorbalığın yaygınlığı, mümkün önemli sonuçları ve ülkemiz genç nüfusunun yoğunluğu göz önüne alındığında, zorbalık aykırısı siyasetlerin geliştirilmesi, zorbalığın tanınması ve azaltılmasında kıymetli bir adım üzere görünmektedir” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu