Haber

Azerbaycan, Fransa’ya, Senatosunun kararıyla ilgili protesto notası verdi Açıklaması

Azerbaycan, Fransız Senatosunun kabul ettiği karar nedeniyle bu ülkenin Bakü’de görevli maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Fransa’nın Azerbaycan Cumhuriyeti’ndeki maslahatgüzarı Julien Le Lan’a, Fransa Senatosunun Azerbaycan aleyhinde verdiği karar nedeniyle protesto notası verildi.

Bakanlıktaki görüşmede, Fransız diplomata “Fransız Senatosunun kabul ettiği, tamamıyla gerçek dışı, asılsız ve iftira niteliğinde hükümler içeren kararın Azerbaycan tarafından şiddetle reddedildiği” bildirildi.

Senato kararının açıkça provokatif olduğu ve barış sürecine katkıda bulunmadığı, Fransa’nın Ermeni yanlısı tutumunu bir kez daha net şekilde ortaya koyduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fransa’nın bu adımının, ülkemizin ısrarla üzerinde durduğu Azerbaycan- Ermenistan alakalarının karşılıklı tanıma ve birbirine hürmet temelinde olağanlaşması başta olmak üzere bölgede barışın tesisine önemli bir darbe vurmayı amaçladığı vurgulandı. Egemenlik, toprak bütünlüğü ve sonların dokunulmazlığı, bölgede barışa karşı olan rövanşist güçleri teşvik etmektedir.

Söz konusu karar, memleketler arası hukukun norm ve prensiplerini ağır biçimde ihlal etmenin yanı sıra Azerbaycan Cumhuriyeti ile Fransa ortasındaki ‘Dostluk, Karşılıklı Anlayış ve İşbirliği Anlaşması’nın (1993) 2. hususunun 3. fıkrasındaki yükümlülüklere büsbütün terstir. Görüşmede, Azerbaycan tarafı, Fransa’nın Azerbaycan’ın memleketler arası hukuk tarafından korunan egemenliğine ve toprak bütünlüğüne ve içişlerine müdahaleye yönelik hareket ve beyanlardan kaçınması konusunda ısrar etti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu