Ekonomi

AB liderleri enflasyondan endişeli

Brüksel’de düzenlenen AB Liderler Zirvesi’nin ikinci gün oturumları devam ederken, zirve sonuç bildirgesinin ekonomik kısmı da gazetecilerle paylaşıldı. Toplantıda ekonomik ve mali durumun ele alındığı belirtilen açıklamada, “Ekonomilerimiz birçok şoka karşı dirençli ve ivme kaybetmiş olsa da büyümeye devam ediyor.” denildi. Kelime kullanıldı.

“Enflasyon önemli bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Enflasyondaki düşüşün devam etmesi büyük önem taşıyor.” Bildirgede ekonomilerin dayanıklılığını ve rekabet gücünü artırma kararlılığı vurgulandı.

Bildiride, Euro Grubu’nun ekonomik gelişmeleri yakından takip edeceği ve sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi sağlamak amacıyla ekonomi politikalarının yakın koordinasyonunun devam edeceği belirtildi. Bildiride, ekonomiyi, dayanıklılığı ve istihdamı desteklemek için ulusal maliye politikalarının koordine edilmesinin gerekli olduğu vurgulandı ve özel sektör yatırımlarını artırmak, zorluklara karşı finansman sağlamak ve küresel ekonomiyi desteklemek için Euro Kümesi’nin sermaye ve mali piyasaların geleceğine ilişkin çalışmaları dikkate alındı. AB’nin yeşil ve dijital dönüşümdeki liderliği. Bu alanlardaki ilerlemenin Mart ayında yeniden gözden geçirileceği kaydedildi.

Bankacılık sektörü dirençli

Açıklamada, AB bankacılık birliğinin sektörün dayanıklılığını önemli ölçüde güçlendirdiği ve bu alandaki çalışmaların devam edeceğine dikkat çekilerek, “AB bankacılık sektörü güçlü sermaye ve likidite pozisyonuyla dirençlidir.” denildi. Terim kullanıldı.

Açıklamada, AB Komisyonu’nun dijital euro kullanımına yasal çerçeve oluşturmak amacıyla hazırladığı düzenleme teklifi ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu konudaki araştırma çalışmalarında bir sonraki aşamaya geçme kararı aldığı belirtildi. dijital euro dikkate alındı ​​ve bu alandaki ilerlemelerin düzenli olarak gözden geçirileceği belirtildi.

AB Liderler Zirvesi’nin ekonomik konuların tartışıldığı oturumuna “Euro Zirvesi” adı veriliyor. Bu oturuma AB ülkelerinin liderlerinin yanı sıra ECB Lideri Christine Lagarde ve Euro Küme Lideri Paschal Donohoe da katılarak kendi alanlarındaki son gelişmeleri aktarıyorlar.

camliderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu