Haber

Zakharova: ABD, Rus gazetecilere karşı soykırım yaptı

New York’taki BM Genel Merkezi Enformasyon Komitesi toplantısında konuşan Zakharova, Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığı kapsamında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte BM Genel Merkezi’ne gitmesi planlanan Rus gazetecilere ABD’nin vize vermediğini söyledi.

“ABD, RUS GAZETECİLERİNE SOYKIRIM YAPARDI”

Zaharova, “Şu anda ABD makamları Rus gazetecilere bir yıllık vize veriyor, gazeteciler üçüncü ülkelerin Amerikan konsolosluklarına başvurmak zorunda kalıyor ve vize verme işlemlerinde sık sık gecikmeler yaşanıyor. ABD’deki gazetecilerimizin çoğunun vizesi bitti, alamazlar. her zamanki aile sorunlarını çözmek için eve gidin ABD’de Ruslar, gazetecilere ve hatta genel olarak gazetecilere karşı gerçek bir soykırım yapıldı.sözlerini kullandı.

ABD’nin Rus gazetecilere vize verme sürecinde oyun oynadığına dikkati çeken Zaharova, kabul edilemez bu durumun düzeltilmesi için BM Genel Sekreterliği ve BM’nin ilgili birimlerinden gerekli çabayı göstermelerini beklediklerini söyledi.

ABD’deki bazı Rus gazetecilerin Wells Fargo Bank’taki hesaplarının kapatıldığının altını çizen Zaharova, bunun ABD’de Rus gazeteciler üzerindeki kesintisiz baskının kanıtı olduğunu vurguladı.

Batı’nın memnun olmayan medya kuruluşlarını tasfiye etme sürecini sürdürdüğüne işaret eden Zaharova, şöyle konuştu: “Mutsuz medya kuruluşlarının varlığının ortadan kaldırılması süreci bugün de devam ediyor. Ancak Batı belirtilen baskılarla yetinmedi. Tek taraflı gayrimeşru kısıtlamalara dayalı böylesine yıkıcı bir gündem, uluslararası toplumun diğer üyelerine agresif bir şekilde dayatılıyor.”söz konusu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu