Yaşam

Yaşadığımız Dünyayı ve İnsanlığı Şekillendiren Tarihin En Önemli 7 Olayı!

İnsanlık tarihini şekillendiren pek çok olay olsa da, listemizdekiler kadar etkili olanlar çok olmayacak. Nazi Rejiminden Mısır Piramitlerine kadar tarihin en değerli dönüm noktalarını gelin birlikte inceleyelim.

1. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya ve müttefik güçler arasında imzalanan Versay Antlaşması (1919 sonucunda Almanya silahsızlanmayı kabul etti.

Bu anlaşma sonucunda Almanya, eylemlerinin sorumluluğunu üstlendi ve diğer ülkelere tazminat ödedi. Anlaşmanın etkileri bugün de hissediliyor.

2. Columbus’un Seyahatleri (1492), tarihi şekillendiren bir başka olaydı. Bu seyahat sonucunda Amerika’nın yerli halkı tamamen değişecek ve kolonizasyon dönemi başlayacaktı.

Ayrıca dünya Keşifler Çağına girmiş ve sömürgecilik yarışı başlamıştır.

3. Bağımsızlık Bildirgesi (1776) ile Amerika bağımsızlığını ilan etti. İngiltere’ye karşı savaşın açıldığı bu dönem, yeni bir ulusun kuruluşuna işaret ediyordu.

Thomas Jefferson tarafından yazılan manifesto, bugün hala Amerikan halkı tarafından kullanılan yasaları ve hakları kapsamaktadır.

4. 11 Eylül Terör Saldırıları (2001), Al Dustur uçakları kaçırdı ve Dünya Ticaret Merkezi ile Pentagon’a saldırdı. Bu saldırılarda 3 bine yakın insan öldü.

Tüm dünyayı şoke eden 11 Eylül saldırısı, tüm dünyanın teröre bakış açısını değiştirmiş ve terörü küresel bir odak haline getirmiştir.

5. Mısır Piramitlerinin inşası yaklaşık 20 yıl sürdü ve 2,3 milyon taş blok kullanıldı. Mısır Piramitleri de tarihte değerli bir noktadır.

Derin dini, siyasi ve tarihi değerlere sahip olan Mısır Piramitleri, günümüzde birçok teori ve çalışmanın konusu olmaya devam etmektedir.

6. Berlin Duvarı’nın Yıkılışı (1989), Berlin Duvarı; Yaklaşık 30 yıl boyunca aileleri ayırdı ve ülkeyi ikiye böldü.

Berlin Duvarı’nın yıkılışı ise Avrupa’da komünist yönetimin yıkılışını simgeleyen ve Almanya’nın yeniden birleşmesi ile sonuçlanan tarihin en kıymetli dönüm noktalarından biri oldu.

7. Holokost, yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri hedef alan inanılmaz bir soykırımdı.

Bugün Holokost, zulüm ve cinayet karşısında umudu ve dayanıklılığı simgeleyen tarihin en büyük sembollerinden biri haline geldi.

haber-gumusova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu