Haber

Xi Jinping, Çin’in komşuluk diplomasisine vurgu yaptı

PEKİN, 24 Ekim (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Salı günü Pekin’de düzenlenen Çin’in komşuluk diplomasisi konulu uluslararası sempozyuma bir bildiri gönderdi.

“Barışa, huzura, refaha, güzelliğe ve dostça bir arada yaşamayı temel alan, dostluk, samimiyet, karşılıklı yarar ve kapsayıcılık ilkelerine bağlı kalan bir Asya vatanı, Asya için ortak bir geleceğe sahip bir toplumun ortak inşasını teşvik etmede yeni bir sayfa açmak için ve insanlık” dedi Xi mesajında. “Bunu inşa etmek için bölgedeki diğer ülkelerle birlikte çalışacağız” dedi.

Xi, Çin’in komşuluk diplomasisindeki temel politikasının komşularla iyi dostluk ve ortaklık ilişkileri kurmak, dostluk, samimiyet, karşılıklı yarar ve kapsayıcılık ilkelerinin ön plana çıktığı dostane, sağlam ve müreffeh komşuluk ilişkileri kurmak olduğunu vurguladı.

Xi, Çin’in son 10 yılda söz konusu ilkeleri etkili bir şekilde uyguladığını ve komşularıyla çok taraflı dostluk ve işbirliği ilişkileri geliştirdiğini ifade etti. Xi, iki tarafın karşılıklı siyasi güveni sürekli geliştirerek çıkarlarını yakınlaştırdığını, böylece iyi komşuluk temelinde dostluk ve kazan-kazan iş birliğine parlak bir yol açtığını ifade etti.

Çin’in yeni dönemde dostluk, samimiyet, karşılıklı yarar ve kapsayıcılık ilkelerine yeni bir anlam katacağını vurgulayan Xi, barışı, iş birliğini teşvik ederek bölgesel birlik, açıklık ve ilerleme hedeflerine yeni bir ivme kazandıracaklarını ifade etti. Asya’da kapsayıcılık ve entegrasyon.

“Çin’in modernleşmesinin komşularımıza daha fazla fayda sağlaması için dostluk, samimiyet, karşılıklı yarar ve kapsayıcılık kavramlarının yeni gelişimini destekleyeceğiz.” diyen Xi, Asya’nın modernleşme sürecini ortaklaşa ilerletmek ve bunu sağlamak için çalışacaklarını da sözlerine ekledi. Çin’in yüksek kaliteli gelişimi ve sağlam komşuluk ortamı birbirini güçlendiriyor ve tamamlıyor. sağlayacaklarını vurguladı.

“Dostluk, Samimiyet, Karşılıklı Fayda ve Kapsayıcılık: Yeni Boyutlar, Yeni İlerleme ve Yeni Vizyon” temalı sempozyum, Çin’in mahalle diplomasisindeki unsurlarının 10’uncu yıldönümü münasebetiyle düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu