Haber

Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Müridi Tarikatı Şeyhi ile Görüştü

Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nur Sağman, Müridî tarikatının şeyhi Mountakha Mbacke ile görüştü.

Büyükelçi Sağman, Senegal’deki Türk kurumlarının temsilcilerinden oluşan bir heyetle müritler tarafından kutsal kabul edilen Touba şehrini ziyaret etti.

Beraberindeki heyetle Pir Mbacke ile bir araya gelen Sağman, Senegal ile Türkiye arasındaki ikili işbirlikleri ve projelerden bahsetti.

Sağman ayrıca Mbacke’ye, Müridî tarikatının 6 Şubat depreminde Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Şeyh Mbacke ayrıca Türkiye’yi yakından tanıdıklarını ve iki ülke arasındaki yakın ilişkilerden memnun olduklarını söyledi.

Büyükelçi Sağman ve beraberindeki heyet daha sonra Touba Camisi, yeni açılan Cheikh Ahmad Al Khadim Üniversitesi ve inşaatı devam eden kütüphaneyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Senegal’de Müslüman halkın çoğunluğunun takip ettiği Sünni mezhep olan Müridizm, 1887 yılında Senegalli Müslüman alim Pir Ahmadou Bamba’nın Touba şehrinde bir ağacın etrafına yerleşip öğrenciler yetiştirmesiyle kuruldu.

Senegal’in en önemli tasavvuf oluşumlarından biri olan Müridî mezhebi, toplum ve siyaset üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Müridî şeyhi sadece kendi müritleri tarafından değil aynı zamanda Hıristiyanlar ve diğer dinlerin mensupları tarafından da büyük saygı görmektedir.

Senegal’de terör örgütlerine ve aşırı unsurlara barınak bulunmaması, tasavvuf öğretisini ön planda tutan Müridî mezhebinin etkisine bağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu