Haber

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, 2030’a dikkat çekti: “Su kaynaklarımızın yüzde 20 oranında azalması bekleniyor”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin ve dünyanın çok daha büyük su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını belirterek, “2030 yılında su kaynaklarımızın yüzde 20 oranında azalacağı öngörülüyor.” Yumaklı, “Bir damlanız olsun” diyerek herkesi su tasarrufu için seferberliğe davet etti.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Dolmabahçe’deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Su Verimliliği Seferberliği” bilgilendirme toplantısında, önümüzdeki yıllarda su sıkıntısının daha da kritik hale geleceğini ve 2030 yılında Türkiye’nin kaynaklarında yüzde 20 oranında azalma yaşanacağını söyledi. Bu anlamda bakanlık olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Yumaklı, herkesi su tasarrufu konusunda bilinçli olmaya davet ederek seferberlik çağrısında bulundu.

“En yüksek düşüş yüzde 25 ile Marmara Bölgesi’nde kaydedildi”

Önümüzdeki yıllarda dünyanın ve Türkiye’nin su kaynakları konusunda önemli bir sorunla karşı karşıya kalacağını belirten Bakan Yumaklı, “Bugün küresel ölçekte son derece yıkıcı bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Dünyanın dörtte üçü su kaynaklarıyla kaplıyken tatlı su kaynaklarının oranı sadece yüzde 2,5’tir. Ancak bunun sadece yüzde 1’i kullanılabilir durumdadır. Dünyada 2,2 milyar insan farklı düzeylerde içme suyuna erişememektedir. Birleşmiş Milletler tarafından vurgulanan Geçtiğimiz 5 yıl, son 170 yılın en sıcak dönemi oldu. Sibirya’da bile 38 dereceye ulaşan sıcaklıkları görüyoruz. Artık dünyanın her yerinde kuraklık var. Deprem, sel gibi bir felaket. Ülkemiz Akdeniz havzasında, İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı en savunmasız bölgelerden biri olan orman yangınları, sel, su baskını ve ekosistem kayıpları ile iklim değişikliğinin etkilerini tüm gücümüzle hissediyoruz.Ülkemizde son 10 yılda kurak yıllar yaşanırken Yıllar geçtikçe kuraklığın şiddeti ve süreleri de uzamaya başladı. Önümüzdeki 26 yılda sıcaklıklarda artış, yağışlarda ve toplam kar örtüsünde azalma bekleniyor. Ekim ayında sona eren 2023 su yılında yağışlar uzun dönem ortalamasına göre yüzde 6 oranında azaldı. En büyük düşüş ise yüzde 25 ile Marmara Bölgesi’nde kaydedildi. Yağışlar Hatay’da yüzde 55’e, Edirne ve Tekirdağ çevrelerinde ise yüzde 40’a kadar azaldı. Aral Gölü son 50 yılda eski büyüklüğüne göre yüzde 90 oranında küçüldü. “Akşehir Gölü’nün yüzölçümü 2000 yılından bu yana üçte iki oranında küçüldü” diyerek yaklaşan tehlikeye dikkat çekti.

“2030 yılında su kaynaklarımızın yüzde 20 oranında azalacağı öngörülüyor”

Bakan Yumaklı, önümüzdeki yıllarda su kaynaklarının daha da azalacağını ve artan nüfusla birlikte durumun çok daha kritik hale geleceğini belirterek, “Ülkemizin su potansiyeli dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda kişi başına düşen yıllık su miktarı, 1.313 metreküp. Ne kullandığımızdan değil, kişi başına kullanabileceğimiz maksimum miktardan bahsediyorum.” Bu fiyat, uluslararası göstergelere göre ülkemizin su gerilimi altında olduğu anlamına geliyor. Bu hızla 2030 yılında yani sadece 6 yıl sonra bu oran 1000 metreküpün altına düşecek ve ülkemiz su kıtlığı çeken ülkeler sınıfına girecek. Yine 6 yıl sonra nüfusumuzun yarısı sulu tarım alanlarından mahrum kalacak. “Nüfusun yaklaşık yüzde 80’i su sıkıntısı tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. Kadim zenginlikleri barındıran eşsiz coğrafyamızda, şu ana kadar bilinenin aksine su kaynaklarımız artık sınırlı. 2030 yılına kadar ülkemiz nüfusunun artması bekleniyor. yüzde 10, su kaynakları ise yüzde 20 azalacak” dedi. .

“Bu hepimiz için tarihi bir sorumluluktur”

Su sorununun toplumsal bir sorun ve tarihi bir sorumluluk olduğunu belirten Bakan Yumaklı, bu sorunun çözümü için bakanlık olarak yapılan ve yapılacak çalışmalardan bahsetti. Yumaklı, “Geleceğimiz için toplumsal uzlaşı ile bu tehditleri krize dönüşmeden yönetebiliriz. Bu hepimiz için tarihi bir sorumluluktur. Bu kapsamda 31 Ocak 2023’te ‘su verimliliği seferberliği’ni başlattık. ‘ Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde. Maalesef 6 gün sonra yüzyılın felaketini yaşadık ve çalışmalarımızı sekteye uğrattık.” Bir süre ertelemek zorunda kaldık. Bugün su verimliliği seferberliğini hatırlatarak 85 milyon paydaşımızla iş birliğimizi hızlandırıyoruz. Seferberlik kapsamında kentsel, tarımsal, endüstriyel ve bireysel su kullanımına ilişkin ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz var. Amacımız hep birlikte çalışarak su yetersizliğini önlemek. Önümüzdeki 10 yılı kapsıyor. Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planını yayınladık. Belgede kentsel, tarımsal, endüstriyel ve bireysel kullanımlara ilişkin hedef, strateji ve eylemleri belirledik. İşbirliği yaptığımız kurumlarla uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu kurumlarımızda su verimliliği üniteleri kurma sürecini başlattık. İçme suyu sistemlerinde su kayıplarını azaltmak için Belediye Su Kardeşliği’ni hayata geçirdik. Kullanılmış suyun yeniden kullanımı konusunda ülkemizdeki toplam potansiyeli belirledik. Suyun sanayide verimli kullanılmasına yönelik rehber dokümanlar hazırladık. Yeşil OSB uygulamasını destekleyici çalışmalar yürütüyoruz. Çiftçilerimize verimli sulama sistemlerinin kullanılması için yüzde 50 oranında hibe desteği sağlıyoruz. Basınçlı sulama sistemlerimizin oranını yüzde 33’e çıkardık. Yağmur suyu hasadı ve gri su uygulamalarına yönelik tipik projeler hazırlayarak tüm şubelerle paylaştık. Baraj, gölet, yer altı depolama gibi tesislerimizi artırıyoruz. Toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak amacıyla eğitim faaliyetlerine başladık. Tarım Kanunumuzu suyu merkeze alacak şekilde yeniden düzenledik. Su yönetiminde ilgili tüm tarafları koordine etmek için Ulusal Su Kurulu’nu kurduk. Su kaynaklarımızı nitelik ve nicelik açısından güvence altına alacak ve su yönetimini güçlendirecek Su Kanunu çalışmaları devam ediyor. “Sel felaketlerine karşı direncimizi artıracak Taşkın Kanunu ile ilgili çalışmalar devam ediyor” dedi.

Bakan Yumaklı “Bir damlanız olsun” diyerek herkesi seferberliğe davet etti

Bakan Yumaklı, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu çalışmalar devam ederken belediyelerimiz su kayıplarını azaltmalı, gri su, yağmur suyu, arıtılmış atık su gibi alternatif su kaynaklarını kullanmalı, çiftçilerimiz mesai saatleri içerisinde modern sulama sistemleriyle mahsullerini sulamalıdır. Buharlaşma düşük, sanayicilerimiz suyu verimli kullanan teknik ve teknolojileri kullanmalı, vatandaşlarımızın günlük su kullanım alışkanlıklarında daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Şimdi harekete geçme zamanı. Riski felakete dönüşmeden birlikte yönetelim. Bu seferberlikte ‘bir damla ol’ diyoruz. Herkesi su kaynaklarımız için ortak korku ve katkı içinde bir araya gelmeye, suyumuz ve geleceğimiz için el ele vermeye davet ediyoruz. Sizleri vermeye davet ediyorum” diye tamamladı. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu