Haber

NYT: Hamas İsrail’i kendi silahlarıyla vuruyor

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısının 115. gününde. Bölgede gerginlik artarken ABD’li New York Times gazetesinden yeni bir iddia geldi.

İsrail güçlerinin Gazze’yi ablukaya almak için kullandığı silahlar şimdi onlara karşı kullanılıyor.

HAMAS SİLAHLARINI İSRAİL’DEN ALIYOR

NYT “Hamas Silahlarını Nereden Alıyor? Giderek Artan Şekilde İsrail’den”başlıklı bir haber yayınlayarak “İsrail güçlerinin Gazze’yi ablukaya almak için kullandığı silahlar şimdi onlara karşı kullanılıyor.” Belirtti:

Haberde, İsrail askeri ve istihbarat yetkililerinin, Hamas’ın 7 Ekim saldırıları ve Gazze’deki savaşta kullandığı silahların önemli bir kısmının İsrail ordusundan geldiği sonucuna vardığı belirtildi:

“Yıllar boyunca analistler, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki askeri ablukasına rağmen Hamas’ın nasıl bu kadar ağır silahlara sahip olduğunu açıklamak için yer altı kaçakçılık yollarına işaret etti. Hamas ayrıca savaşçılarını İsrail askeri üslerinden çalınan silahlarla da silahlandırıyor.”HAMAS 17 YILDIR İSRAİL SİLAHLARINI KULLANIYOR

Haberde, 17 yıldır Gazze’ye karşı kullanılan mühimmatın Hamas tarafından yeniden kullanıldığı belirtiliyor:

Artık net olan şu ki, İsrail güçlerinin 17 yıldır Gazze’yi ablukaya almak için kullandığı silahlar artık onlara karşı kullanılıyor.

Michael Cardash, İsrail Ulusal Polisi Bomba İmha Bölümü eski başkan yardımcısı ve İsrail polis danışmanı. “Hamas’ın patlayıcılarının ana kaynağı patlamamış mühimmattır”İfadelerini kullanıyor. “İsrail’den açık bombalar, İsrail’den top bombaları kestiler ve bunların çoğu elbette kendi patlayıcıları ve roketleri için kullanılıyor ve yeniden kullanılıyor.”PATLAMAYAN BOMBALAR YÜZLERCE FÜZE VE ROKETE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Haberde, Gazze’ye karşı kullanılan mühimmatın dönüştürülerek füze ve roket olarak kullanıldığı belirtildi.

“Yıllarca süren aralıklı bombalamalar ve son dönemde Gazze’ye yapılan bombardıman, bölgeyi yine kullanılmayı bekleyen binlerce ton patlamamış mühimmatla doldurdu. Patlamayan 750 kiloluk bir bomba, yüzlerce füzeye veya rokete dönüşebilir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu