Haber

Muğla Büyükşehir’den Tarım ve Hayvancılığa Büyük Destek

Muğla Büyükşehir Belediyesi, kurulduğu 2014 yılından bu yana tarıma verdiği katkılarla Muğlalı üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Bereketli toprakları ve işlerine hakim olan Türkiye’nin en değerli tarım şehirlerinden biri olan Muğla’da, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde üretim kooperatiflerinin iş birliği ve ortak akılla birçok alanda tarımsal üretim destekleniyor. Türkiye’nin en kapsamlı Toprak Analiz Laboratuvarı’nı, Türkiye’nin en donanımlı Yerel Tohum Merkezi’ni Muğla’da yeniden kuran Büyükşehir Belediyesi, Güç Birliği’nin çatısı altında topladığı birçok yenilikçi projeyle Muğla’da tarıma büyük destek veriyor. Büyükşehir Belediyesi kooperatifleri.

Muğla Toprak Haritası Çıktı

Tarımsal Üretimde en değerli konulardan biri olan ve neyin hangi toprakta yetişeceğinin bilimsel verilerle anlaşılmasını sağlayan toprak analizi Büyükşehir Belediyesi yatırımıyla 2015 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi yerleşkesinde hayata geçirilmiştir. Tarımsal Toprak Sulama Suyu ve Bitki Laboratuvarı bugüne kadar 15.570 numuneyi analiz etmiştir. Türkiye, Kazakistan ve KKTC’den 43 ilden alınan numuneler de laboratuvarda analiz edilerek üretime katkı sağlandı. Üreticilerin laboratuvara getirdiği numunelerde tarımsal sulama suyunda 12, toprakta 15, bitkilerde 13 parametre analiz ediliyor. Muğla’da 2015 yılından bu yana yapılan 12 bin 106 analizle Muğla toprak haritası oluşturuldu.

Türkiye’nin En Kapsamlı Yerli Tohumculuk Merkezi Muğla’da Kuruldu

“Yerli Tohum Milli Güç” sloganıyla yola çıkan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim 2016’da Türkiye’nin en donanımlı Yerli Tohum Merkezi’ni Muğla’ya kazandırdı. 3 laboratuvarı ve 1 damıtma tesisi bulunan Yerli Tohumculuk Merkezi’nde 958 tohum bulunuyor. tespit edilen yerel tohumlardır. Ayrıca, yerel olarak ekilen ve çoğaltılan tohumlardan 17 milyon adet, Türkiye’nin 80 iline ücretsiz olarak dağıtıldı.

25 Milyon Alım Garantili Çiçek Üretildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Köyceğiz Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2015 yılında başlattığı alım garantili çiçek üretimi ile bugüne kadar 25 milyon çiçek üretti. 3 sera ve 6 üretici ile başlayan üretim, 30 sera ve 60 üreticiye ulaştı. Özellikle kadın üreticilerle devam eden çiçek üretimi ile birlikte Muğla’da üretilen kışlık ve yazlık çiçekler diğer illere de satılmaya başlandı.

318 Dişiye 954 Adet Kıl Keçisi Dağıtıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, özellikle kadın üreticilerin üretime katılması ve aile ekonomisine katkı sağlaması için 13 ilçede Kıl Keçisi projesini başlattı. Muğla’nın doğasına ve yapısına en uygun hayvanlar arasında yer alan kıl keçisi ve küçükbaş hayvan popülasyonunu artırmayı ve kadınların üretime katılımını sağlamayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar 318 kişiye 954 kıl keçisi dağıttı. KADIN.

Meyve Sebze Kurutma Tesisi İle Eserlerin Katma Değeri Artıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Fethiye Karaçulha Toptancı’da kurduğu Meyve Zerzevat kurutma tesisi, üreticilerin katma değeri yüksek ürünler elde etmesini sağlamaya devam ediyor. 2018 yılında faaliyete geçen tesiste şu ana kadar 105 ton yaş eser kurutuldu. Toplam 153 çiftçinin 26 çeşit eseri tesiste işlenerek katma değeri yüksek işlere dönüştürüldü.

Türkiye’nin İlk Tarım Kooperatifleri Güçlerini Birleştirdi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla’da faaliyet gösteren tarıma yönelik kooperatifleri “Muğla Tarımsal Güç Birliği İş Kooperatifi” adı altında birleştirerek tek çatı altında birleşmelerine öncülük etti.

Bu güç birliği altında faaliyet gösteren tarımsal kalkınma, tarımsal üretim ve pazarlama, kadın işletmesi üretim ve iş kooperatifleri gibi tarım alanında faaliyet gösteren kooperatifler katılabilecek; Yaratılan bu düzenleme ile işlerini daha geniş kitlelere daha uygun fiyata ulaştırabilecek ve ilgilerini artırabileceklerdir.

 

Başkan Gürün; “Geleceğin tarımda, umudun bu topraklarda olduğunu biliyoruz.”

2014 yılında “Toprağını Satma Ürününü Sat, Yerli Tohum Milli Güç” sloganları ile büyükşehir olarak yola çıktıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, tarımda üreten köylüyü milli yapacaklarını belirtti. yine milletin efendisi.

Başkan Gürün; “Muğla daha pahalı 13 ilçesi ve mükemmel sahilleriyle dünyada ve ülkemizde bir turizm kenti olarak biliniyor. Kıyılardan girdiğimizde kırsalımız Muğla bereketli toprakları ile çok değerli bir tarım şehridir. Dünyanın en seçkin zeytinyağı, susam, çam balı, turunçgiller ve daha niceleri bu topraklarda yetişir. 2014 yılında büyükşehir olan Muğla’da tarımı ve üretici köylüleri desteklemek için birçok projeyi hayata geçirdik. Toprak analizinden, yerli tohuma, fide takviyesinden, alım garantili çiçekten, arıcılıktan, ipekböceği yetiştiriciliğine, sakız ağaçlarından, üzüm bağlarından, medikal toplama bahçelerine, akıllı tarım çiftliklerinden, süt tankları mesnetlerine kadar tüm gücümüzle tarımı destekliyoruz. belediyeler üretim kooperatiflerimize. Kooperatiflerimizle güçlerimizi birleştirip tarımda ortak akılla hareket ediyoruz. Çünkü geleceğin tarımda, umudun da bu topraklarda olduğunu biliyoruz. Üretken köylümüzü yeniden milletin efendisi kılacak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün yolunda Muğla’mızı ve ülkemizi geleceğe taşıyacağız.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-kurucasile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu