Haber

LYKA’ya Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü

Lüleburgaz Yıldızları Bayan Akademisi ve akademide gerçekleştirilen çalışmalar Toplumsal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görüldü. Ödül’ü 3 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenecek merasimle alacak olan Lüleburgaz Belediye Lideri Dr. Murat Gerenli, “Kadınıyla erkeğiyle eşitlikçi bir anlayışla geleceğe yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Lüleburgaz Belediyesi Bayan Hakları Birimi’nin LYKA ile yaptığı başvuruyu pahalandıran Türkiye’nin saygın kuruluşu olan SODEV, “Kadınların Kente Erişimi ve Kent İçi Hareketlilik ile İlgili Sunulan En İyi Uygulama” ortasında Lüleburgaz Yıldızları Bayan Akademisi’ni mükafata layık gördü. LYKA’ya mükafatı getiren ise bayanların kent hayatına erişimi ve katılımcılığını artırması oldu. Mükafatlar 3 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenecek merasimle verilecek. Mükafatı Lüleburgaz halkı ismine Lider Gerenli alacak.

Eşitlikçi anlayış vurgusu!

SODEV’den ödül almanın gurur verici olduğunu söyleyen Lider Gerenli eşitlikçilik vurgusu yaptı. Lider Gerenli, “Türkiye’nin öncü vakıflarından biri olan Sosyal Demokrasi Vakfı tarafından Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademimiz ve orada her birlikte yapmış olduğumuz uygulamalar Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Ödülü’ne layık görüldü. Kadınıyla erkeğiyle eşitlikçi bir anlayışla geleceğe yürümeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

En güzel uygulama ödülü

Lüleburgaz Belediyesi Bayan Hakları Birimi’nin kentteki bayanların ömründe değerli bir yeri olan LYKA ile ilgili yaptığı başvuruyu inceleyen SODEV, Lüleburgaz Belediyesi’ni “Kadınların Kente Erişimi ve Kent İçi Hareketlilik ile İlgili Sunulan En İyi Uygulama” kolunda mükafata layık gördü. Lüleburgaz Belediyesi’ne mükafatı götüren yol ise bayanların kentsel yerlere ve kentsel imkanlara erişimlerinin kolaylaştırılmasını hedefleyen; kent içi hareketlilik ve ulaşımda toplumsal cinsiyet hassaslığını geliştirmeye yönelen; bayanların toplumsal, kültürel ve sportif imkanlara iştirakini teşvik eden en yeterli uygulama olması oldu.

Ödüller 13 kategoride dağıtılacak

1994 yılından itibaren temel anlayışı emeğe, beşere ve tabiata hürmet anlayışını yaygınlaştırmak, özgürlük, eşitlik, dayanışma, adalet, barış ve dürüstlük üzere bedellerin tüm insanların ortak anlayışı olarak benimsenmesine yardımcı olmak olan Toplumsal Demokrasi Vakfı ve 30’ a yakın ülkede sendikaları, toplumsal demokrat partileri, sivil toplum kuruluşlarını destekleyerek barış, demokrasi, toplumsal adalet ve insan hakları için milletlerarası çalışmalara katkıda bulunan İsveç Olof Palme İnternational Vakfı işbirliği içerisinde yapılacak Cinsiyet Eşitlikçi Dönüşüm Mükafatları Ödül Merasiminde, Türkiye’nin toplumsal demokrat belediyelerinin kentsel hizmetlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği ve özgürlük bağından hareketle bayanların muhtaçlıkları ve talepleri doğrultusunda, toplumsal statülerini yükseltmek, korumak, meselelerinin çözülmesine ve muhtaçlıklarının karşılanmasına yardımcı olmak ve bayanların toplumun her alanında güçlenmesine dayanak olmak hedefiyle sunulan en uygun uygulamalar 13 kategoride dağıtılacak.

LYKA hakkında

Lüleburgaz Belediyesi olarak, toplumsal cinsiyet eşitliğine hassas siyasetlerin geliştirilmesi, bayanın toplumsal ve siyasal manada güçlendirilerek yıl boyunca yapılan faaliyetler ile farkındalık yaratılması hedefiyle 2016 yılını 5 Mart 2015 tarihli meclis kararı ile “Kadın Yılı” olarak ilan edildi. Bayanlar için çok taraflı bir akademi oluşturmaya karar verilerek, Lüleburgaz Yıldızları Bayan Akademisi Mimari Proje Yarışı düzenlendi. İlçede yaşayan desteklenmesi gereken bayan, çocuk ve ailelere eğitim ve toplumsal hizmetler sunma, bayan, aile ve çocuklara yönelik problemleri çözmede danışmanlık ve rehberlik hizmeti verme, ilgili kurumlarla bağlantısını sağlama, belediye bünyesinde bayanlara yönelik mesleki-kültürel ve sanatsal kurslar düzenleyip, bayanların toplumsal ve kültürel hayata faal iştirakini sağlama ve bayanları şiddet ortamından uzaklaştıracak çalışmaların yapılacağı öncü bir merkez oluşturulması amaçlandı. Lüleburgaz Yıldızları Bayan Akademisi bayanların toplumsal hayata iştiraklerine, üretimlerine ve öbür ailesel sorunlarının çözümlenmesi ve takviye olunmasına yönelik bir yapı olarak faaliyete geçti. Akademi, ana üniteleri; Kreş ve Gündüz Bakım Bayan Akademisi Ortak Toplumsal Yerler ve gibisi emelle düşünülen çok emelli salon, bayan sivil toplum örgütleri için kulüp odaları, açık ve kapalı oturma alanı, mutfak, kafeterya ve dinlenme alanı, park alanı ve açık otoparkıyla, akademi içerisinde bulunan konaklama alanının haricinde İnovasyon ve Kuluçka Merkezi ile hayata geçirildi. LYKA’da yer alan üretim yerleri ile bayanlar el işi atölyesi atölyelerle üretim yapmaktadır. Bayanların ekonomik hayata iştirakinin sağlanması ve arttırılması ismine LYKA’daki üretim alanları tüm bayanlara açık olup şu anda da faal olarak hizmet veriyor. Ayrıyeten akademide yer alan STK odalarıyla bayanların düşünsel üretimi de destekleniyor. Birçok STK’nın kendi odasına sahip olduğu LYKA, bir nevi bayanların fikirlerinin kuluçka merkezi olarak da hizmet veriyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu