Ekonomi

Joe Biden, Ukrayna’ya sürpriz ziyarette bulundu, Zelenski ile görüştü

Investing.com – Ukrayna medyasına göre, ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü habersiz bir ziyaret için Kiev’e gitti ve bir yıl süren Rus işgalinin Cuma günü başlamasından bu yana ilk kez Ukrayna’yı ziyaret etti.

El Periódico de Espana Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile Kiev’de bir araya geldi. İkili, Ukrayna liderinin 21 Aralık’ta Washington’a yaptığı ve savaşın başlamasından bu yana ilk denizaşırı seyahati olan tarihi ziyareti sırasında bir araya geldi.

Ocak ayının sonunda Biden, Ukrayna’ya giden bir ABD tank taburuna eşdeğer 31 birime sahipti. M1 Avramlarımuharebe tankı göndereceğini duyurdu.

Twitter’da Biden (NYSE: TWTR“Rusya’nın Ukrayna’yı acımasızca işgalinin yıldönümüne yaklaşırken, bugün Başkan Zelensky ile görüşmek ve Ukrayna’nın demokrasisine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz bağlılığımızı yeniden teyit etmek için Kiev’deyim.”

“Putin neredeyse bir yıl önce işgalini başlattığında, Ukrayna’nın zayıf olduğunu ve Batı’nın bölünmüş olduğunu düşündü. Bizden daha uzun süre dayanabileceğini düşündü. Ama fena halde yanılmıştı.”

“Geçen yıl boyunca ABD, Atlantik’ten Pasifik’e uzanan bir koalisyon kurarak benzeri görülmemiş askeri, ekonomik ve insani destekle Ukrayna’nın savunulmasına yardım etti ve bu destek devam edecek.”

Biden, Ukrayna’ya 500 milyon dolarlık ek yardım açıkladı ve ABD’nin Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacağını söyledi.

Haberler: laura sanchez

bayraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu