Haber

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Devlet Memurları ve Emeklilerin Maaşlarına Artış Getiren Kanun Teklifi

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, memurların taban maaşını taban fiyata endeksleyerek memur asgari maaşının 36 bin 950 liraya, en düşük emekli maaşının ise 26 bin 830 liraya çıkarılması için kanun teklifinde bulundu. Poyraz, “Yıllardır nominal enflasyon oranlarının üzerinde herhangi bir sosyal yardım payı alınmadan yapılan sözde maaş artışları sonucunda memur ve emeklilerin alım seviyeleri önceki yıllara göre kabul edilemez bir şekilde gerilemiştir.”

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Antalya Milletvekili Uğur Poyraz, memur ve emekli maaşlarına zam yapılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi sundu. Konuyla ilgili açıklama yapan Poyraz, Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) Mayıs ayı verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki 12 aylık artış oranının yüzde 109,01 olduğunu, yılın başından bu yana artış oranının yüzde 109,01 olduğunu söyledi. yıl yüzde 38,96; Vatandaşın mutfakta, markette, çarşıda reel enflasyon yaşadığını ve fiyat artışlarıyla uğraşmaya çalıştığını belirterek, “Üstünden sosyal yardım almadan sözde maaş zamları yapılıyor. Yıllara göre nominal enflasyon oranları, memur ve emeklilerin satın alma seviyeleri önceki yıllara göre kabul edilemez bir şekilde düştü.”

“ASMUM MEMUR MAAŞI 22 BİN TL TEKLİF VERECEKLERİNİ İLAN EDENLERLE AYNI ÜLKEDE YAŞIYORUZ AMA AYNI ÜLKEDE YAŞAMIYORUZ”

Aile yardımı dahil en düşük memur maaşının 11 bin 848 TL, en düşük memur emekli maaşının ise 7 bin 901 TL olduğunu hatırlatan Poyraz, kanun teklifiyle geliri enflasyonun gerisinde kalan memur ve emeklilere yardım etmeyi amaçladıklarını kaydetti. bir nebze. Poyraz, “Dört kişilik bir aile için mayıs ayında yoksulluk sınırı 33 bin 750 TL iken en düşük memur maaşının 22 bin TL olması için kanun teklifi vereceklerini açıklayanlarla aynı ülkede yaşıyoruz. ama ne yazık ki aynı ülkede yaşamıyoruz.”

“ASMUM MEMUR MAAŞI 36 BİN 950 TL, EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 26 BİN 830 TL”

Poyraz, önergesinde memurların taban maaşının “Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirlenen asgari ücret tutarında” olmasını, örneğin ek maddenin birinci fıkrasında “7500 Türk Lirası” ibaresinin bulunmasını önerdi. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 19. maddesi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği asgari ücret tutarının “şekil” olarak değiştirilmesini önererek, emekli ve hak sahiplerine taban ücret üzerinden maaş ödenmesini sağlamak istediklerini söyledi. Teklife göre, bugün açıklanan 13 bin 415 TL brüt taban fiyata göre en düşük memur maaşının 36 bin 950 TL, en düşük emekli maaşının ise 26 bin 830 TL olacağı öngörülüyordu.

Poyraz, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6’ncı Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin emeklilere ve hak sahiplerine ödenen gelir ve aylıklar ile Genel Kamu Görevlileri ve bunların Hizmet Branşlarına ilişkin Mali ve Sosyal Haklarına ilişkin kararları uyarınca, ve memur fiyatları 1/7/2023-31/12/ Reel enflasyonun yol açtığı kaybı bir nebze de olsa telafi etmek amacıyla 2023 ortası dönemi için kanun teklifi sunduklarını açıkladı.

Poyraz, geçtiğimiz günlerde akademisyenler ile birinci sınıf hakim ve savcıların maaşlarındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması ve akademik personelin maaşlarının iyileştirilmesi için bir yasa teklifi sunmuştu.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu