Haber

‘İşler tasarruf yüzünden mi, seçim sonuçlarından mı yavaşladı?’

Gazeteci Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bürokrasi arasında kavga olduğu iddialarıyla ilgili son günlerde kamuoyuna yansıyan haberleri değerlendirdi.

“Bugün bürokrasi kademelerinde etkili yetki kullanan herkesi AK Parti dönemi elitleri saymak mümkün” diyen Yetkin’in kendi sitesinde, “Erdoğan’ın bürokrasi ile bitmeyen kavgası ve derin çelişkiler” başlığıyla yayınladığı yazıdan ilgili bölüm şöyle:

‘TASARRUF ADIMLARINI ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL BÜROKRASİ’

“Erdoğan’ın 15 Mayıs’ta AK Parti TBMM Grubunda şunları söylemiş:

‘Son 21 yılda çetin mücadeleler sonucu gerilettiğimiz bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine fırsat veremeyiz, vermeyeceğiz.’

Bundan iki gün önce, 13 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Kamuda Tasarruf adımlarını açıkladığını biliyoruz. Bunun önündeki en büyük engelin bürokrasi ve siyasetteki makam ve imkân sahiplerinin olabileceğini yazmıştık.

İlginçtir Erdoğan bu kavgayı 7 Haziran 2015 seçimlerinden 1 Kasım 2015 seçimlerine dek geçen sürede bürokrasi kademelerindeki ‘durgunluktan’ şikayetle 23 Aralık 2015’teki muhtarlar toplantısında şöyle dile getirmişti:

‘Eğer iktidarlar güçlü olmazsa bürokratik oligarşi iktidar olma gayreti içine girer. Ve ülkede her şey adeta durur. (…) İşler durur. Bütün bakanlıklar da durur.’

Oysa az önce hatırlattığım 2018 adımıyla bürokrasi adeta sıfırdan kurulmuştu. İnsan sormadan duramıyor: bürokrasi yavaşladı mı, işler duruyor mu, bunun sorumlusu tasarruf tedbirleri mi yoksa 31 Mart seçim sonuçları mı?”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu