Ekonomi

FED Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak? Fed toplantısı ne zaman?

ABD’nin gelecek yılki para politikasına ilişkin yol haritasının da sinyalini verecek olan ABD Merkez Bankası’nın 2022 yılı son Fed toplantısı merakla bekleniyor. Toplantı sonunda verilecek faiz kararı yakından takip ediliyor. Özellikle küresel piyasalarda Fed’in açıklayacağı faiz kararı merak ediliyor. İşte Fed toplantısının detayları.

Fed toplantısı ne zaman olacak?

Bu yılın son toplantısı Aralık ayında yapılacak. Fed’in internet sitesinde yer alan takvime göre Aralık ayı toplantısının tarihi belli oldu.

Toplantı 14 Aralık Çarşamba günü yapılacak. Bu toplantıda yeni yıla ilişkin ekonomik tahminler de açıklanacak.

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Fed faiz kararı toplantının ardından açıklanacak. Fed Lideri Jerome Powell da bir basın toplantısı düzenleyecek. 22:00 CET’de açıklanacak olan faiz kararının ardından basın toplantısının 22:30 CEST’de başlaması bekleniyor.

Aralık toplantısında faiz kararı beklentileri neler?

Fed faiz kararının hem iç piyasada hem de küresel piyasada değeri var. Fed önceki 3 toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırmıştı. Bu toplantıda faiz artırımlarının yavaşlayacağına dair işaretler var. Kasım ayında yapılan toplantıda bu yönde açıklamalar yapıldı. Aralık ayı için öngörülen faiz artışı yüzde 75 olasılıkla 50 baz puan, yüzde 25 olasılıkla 75 baz puan olarak görülüyor.

Kasım ayındaki artışla birlikte Mart ayından bu yana toplam 375 baz puanlık artış gerçekleşti. ABD’de enflasyon oranları Haziran ayında 1981’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. Sonraki aylarda enflasyon oranı geriledi, ancak yine de beklentilerin üzerinde olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu