Ekonomi

Doğalgaz merkezi için görüşmeler başlıyor

Trakya bölgesinde kurulması planlanan doğalgaz merkeziyle Türkiye, Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi olmaya hazırlanıyor. BOTAŞ heyeti, bu yıl Trakya’da kurulması planlanan doğalgaz merkezinin detaylarını görüşmek üzere bu hafta St. Petersburg’da olacak. St. Petersburg’a giderek Gazprom yetkilileriyle görüşecek.

BU HAFTA ZİYARET EDİN

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Kasım 2023’te gerçekleştirilen Türk-Rusya Karma Ekonomi Komitesi (KEK) 18. Dönem Toplantısı çerçevesinde yapacağı görüşmelerde planlanan teknik ziyaret, gerçekleştirilecek. Bu hafta. Görüşmede Novak, gaz merkezi konusunda Rus ve Türk firmaları arasında yakın iş birliği bulunduğunu, Türk heyetinin St. Petersburg’u ziyaret edeceğini ifade ederek, St. Yakın zamanda projeye ulaşılacak.

TEDARİK MERKEZİ DE GÜNDEMDE

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Astana’da yaptığı görüşmede Putin şunları söyledi: “Türkiye doğalgaz tedariğinde en güvenli rota haline geldi. Avrupa’dan çok daha güvenli bir rota haline geldi. Türkiye’de büyük bir tedarik merkezi kurabiliriz.” Önerisini ortaya koydu. Bu teklif Türkiye tarafından olumlu karşılandı. Rusya’nın bölgede Doğal Gaz Tedarik Merkezi kurması durumunda Rus gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve uzak coğrafyalara ulaştırılacak.

TRAKYA ENERJİ ÜSSÜ OLACAK

Türkiye, Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Üniteleri (FSRU), doğalgaz depoları ve gaz borsası ile doğalgazda merkez ülke olma hedefine yönelik bugüne kadar büyük yatırımlar gerçekleştirdi. Sabah’ın haberine göre Trakya’da kurulacak doğalgaz merkeziyle Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi olacak.

TÜRKİYE’NİN TEDARİK VE İLETİM İÇİN SAHİP Olduğu HATLAR

BATI HATTI: Bulgaristan sınırındaki Malkoçlar’dan Türkiye’ye giren, İstanbul’dan geçerek Ankara’ya ulaşan Rusya-Türkiye Doğal Gaz Boru Hattı 845 kilometre uzunluğunda. Kapasitesi 14 milyar metreküptür.

MAVİ AKIM: Karadeniz üzerinden Türkiye’ye ulaşan hatla Rusya’dan yılda 16 milyar metreküp doğalgaz geliyor. Rusya topraklarında Izobilnoye ile Djubga arasında bir boru hattı sistemi; Üç ana bölümden oluşuyor: Karadeniz geçişinde Djubga ile Samsun arasındaki iki paralel hat ve Türkiye’de Samsun ile Ankara arasındaki boru hattı sistemi.

TANAP: Azerbaycan gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya transit taşınmasını sağlıyor. TANAP’tan sağlanan doğal gaz akış miktarı, Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) dahil olmak üzere 29,7 milyar metreküpe ulaştı.

TÜRKAKIM: Hat Rusya’dan başlayarak Karadeniz üzerinden Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki kabul terminaline, oradan da Türkiye topraklarından geçerek Türkiye’nin komşu ülkelerle olan sınırlarına ulaşıyor. Her biri yıllık 15,75 milyar metreküp kapasiteli iki hattan oluşan proje, Avrupa’nın yanı sıra Rusya’dan Türkiye’ye doğalgaz arzına da olanak sağlıyor.

İRAN – Türkiye: Doğubayazıt’tan başlayıp Erzurum, Sivas ve Kayseri üzerinden Ankara’ya kadar uzanır. Hattın bir kolu Konya üzerinden Seydişehir’e ulaşıyor.

BAKÜ-TİBİLİS-ERZURUM:Güney Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz sahasında üretilen doğalgaz Türkiye’ye ulaştırılıyor.

Türkiye-YUNANİSTAN GAZ BAĞLANTISI:Güney Avrupa Gaz Ringi’nin ilk etabı olan hat, İpsala sınır noktasından Yunanistan’a giriyor ve Gümülcine’de son buluyor.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu