Haber

Diyarbakır’da Yıkılan Yoldaş Apartmanı İçin Kapsamlı Bilirkişi Raporu Hazırlandı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonucu 60 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır’daki Yoldaş Apartmanı için kapsamlı ekspertiz raporu hazırlandı. Binanın ruhsatsız ve projesiz yapıldığı belirlendi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının kentte meydana gelen depremde yıkılan binalardaki eksikliklerin tespitine ilişkin başlattığı soruşturma, bir savcı yardımcısı ve “Deprem Araştırma Bürosu”nda görev yapan üç savcı tarafından yürütülüyor.

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporun yanı sıra, kapsamlı rapor için savcılığın talebi üzerine İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü tarafından görevlendirilen 6 kişilik bilirkişi heyeti incelemesini tamamladı. Merkez Bağlar semtindeki Yoldaş Apartmanı’nın.

Deprem sonrası bölgede yapılan çalışmalar sonucunda hazırlanan kapsamlı raporlar, binadan alınan numunelerin laboratuvar sonuçları, binaya ait arşiv kayıtları ve projeler inceleme dosyasına eklendi.

Kahramanmaraş’ta 1994 yılında yapılan Yoldaş Apartmanı ile ilgili hazırlanan raporda, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde çökmesi sonucu 60 kişinin hayatını kaybettiği, binanın “belediye arşiv dosyası” olmadığı, dolayısıyla binanın ruhsat ve ruhsata eklenmesi gereken mimari, statik betonarme ve tesisat projeleri yoktur. belirtildi.

Raporda, 1975 deprem yönetmeliğinde tanımlanan en düşük beton sınıfı dikkate alındığında dahi, beton karot numunelerinin söz konusu sınıfı sağlamadığı, betonarme imalatlarının TS500’deki yapım şartlarına uygun yapılmadığı belirtilmektedir. ve 1975 deprem yönetmeliği olup, bodrum katta kolon kesme ile ilgili herhangi bir bulgu yoktur. saptanmış.

Raporun sonuç bölümünde ise “Yoldaş Apartmanı’nın ruhsatsız ve projesiz yapılması, donatı özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve personel kusurları nedeniyle yıkıldığı ve binanın kontrolsüz inşa edildiği” sonucuna ulaşıldı. • Yapıya izin veren gerekli yasal işlemleri yapmayan ilgili belediye ve varsa diğer kurumların yetkililerinin, yapıyı yapan yapı müteahhidinin sorumlu olduğu kanaatine ulaşılmıştır. projesiz, ruhsatsız ve kontrolsüz yapılacak. – DİYARBAKIR

kumluca-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu