Ekonomi

Deprem bölgesine yapılan bağışlarda vergi indirimi

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından genel hayatı olumsuz etkileyen kuralların kaldırılması ve acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından bağış ve yardımlar yapılıyor. kurbanların ihtiyaçları.

AFAD Başkanlığı ve Türk Kızılayı tarafından afetzedeler için açıklanan hesaplara yapılan her türlü nakdi bağış ve yardımlar, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından kesintiye tabi tutulacak. Bağışların mahsup edilebilmesi için ödemeye ilişkin banka dekontu yeterli olacaktır.

Gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, deprem sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen durumların ortadan kaldırılması amacıyla işyerlerinde bulunan veya dışarıdan temin edilen ihtiyaç maddelerini de bağışlayabilirler. AFAD Başkanlığı’nın kendisine yapılabileceği gibi, AFAD’ın yönlendirdiği kamu kurum ve kuruluşlarına da birebir bağış yapılabilmektedir. Bu kapsamda yapılan her türlü ayni bağış, ilgili kurumlarca bağış ve makbuz konusu eşyanın içeriğine ilişkin belge düzenlenmesi kaydıyla indirime tabi tutulabilir. Söz konusu kapsamda yapılacak bağış ve yardımlarda KDV hesaplanmayacak olup, bağışa konu olan mallar üzerinden katlanılan KDV de işletmeler tarafından indirime tabi tutulabilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu