Ekonomi

Daha geniş kar marjlarının yanı sıra finansal piyasa çeşitliliği de artabilir

Borsanın 2024 yılındaki performansı büyük ölçüde yapay zeka (AI) ile ilgili şirket ve sektörlerden etkilendi.

Haziran ayının ortasına kadar Bilgi Teknolojileri (BT) ve İletişim Hizmetleri sektörleri %20’nin üzerinde artış gösterdi ve Bloomberg Magnificent 7 Endeksi %30’un üzerinde yükselerek S&P 500 Endeksi’nin yıl başından bu yana elde ettiği getirinin %71’ine katkıda bulundu. Öte yandan, geri kalan dokuz sektör S&P 500 Endeksi’nin geneline kıyasla daha zayıf bir performans göstermiştir.

Wells Fargo stratejistleri, teknoloji hisselerindeki yükselişin kısmen yapay zekanın gelecekteki etkisine ilişkin olumlu beklentilerden kaynaklandığına inanıyor. Kazançlar da önemli bir rol oynadı; İletişim Hizmetleri ve Bilgi Teknolojileri sektörlerindeki kârlar geçen yılın ilk çeyreğine kıyasla sırasıyla %44 ve %25 oranında arttı. Bloomberg Magnificent 7 Endeksi’nin kazançları aynı zaman diliminde %60 oranında artmıştır.

Analistler bir raporda, “Hisse senedi değerlemeleri artmış olsa da, altta yatan iş performansı daha yüksek hisse senedi fiyatlarını bir dereceye kadar destekliyor” dedi.

Bloomberg konsensüs verilerine dayanan gelecek projeksiyonları, karlılığın yılın son çeyreğinden itibaren genişlemesinin beklendiğini gösteriyor. Wells Fargo, tercih ettiği dört sektör olan Enerji, Sağlık Hizmetleri, Sanayi ve Malzeme sektörlerinin bu yıl ve 2025’te S&P 500 Endeksi’ni aşan kazanç büyüme oranları yaşayacağını öngörüyor.

Analistler, “Kârlılığın daha dengeli bir şekilde dağılması, önümüzdeki dönemlerde hisse senedi piyasasına daha geniş bir katılımla sonuçlanabilir” dedi.

Stratejistler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Hizmetleri sektörlerinde yılbaşından bu yana yaşanan önemli artışlar ışığında, kazançların bir kısmının satılmasını ve yatırım tutarlarının standart seviyelere çekilmesini öneriyor.

Sonuç olarak, “Kazanç büyümesinin arttığına, talebin devam ettiğine ve uygun risk-ödül dengesine dair işaretler gösteren tercih ettiğimiz sektörlerdeki (Enerji, Sağlık Hizmetleri, Sanayi ve Malzeme) son düşüşü yatırım yapmak için kullanmayı öneriyoruz” dediler.

Wells Fargo, Kasım ayındaki seçimler ve enflasyonun düşürülmesindeki olası ertelemeler gibi yaklaşan olayların yakın gelecekte hisse senedi piyasasında kısa süreli istikrarsızlıklara yol açabileceğini belirtmiştir.

Bununla birlikte, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmeye karar vermesi ve ekonominin istikrarlı bir büyüme evresine girmesi halinde, piyasadaki herhangi bir gerilemenin ABD büyük sermayeli hisse senetleri içinde farklı sektörler arasında yatırımları çeşitlendirme şansı sunabileceğini savunuyorlar.

“Ana yatırım sınıfımız olarak ABD’nin büyük sermayeli hisse senetlerini tercih etmeye devam ediyoruz. Ancak, piyasadaki gerilemeler yatırımları ek hisse senedi sınıflarına genişletmek için fırsatlar sunabilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu