Ekonomi

Bursa Büyükorhanlı çiftçiye silajlık mısır tohumu

BURSA (İGFA) – Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması için fidan ve fidan tedariğinden kaliteli üretime, ekipman takviyesinden eser satış ve pazarlamasına kadar her alanda çiftçiye katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, silajlık mısır tohumu ile de Büyükorhanlı çiftçilere destek oldu. Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bursa İl Hayvancılık Geliştirme Derneği (HAGEL) iş birliğinde yürütülen proje kapsamında üreticilere silajlık mısır tohumları teslim edildi.

120 çiftçiye dağıtılan tohumlar, besi hayvanlarının kaliteli kaba yem ihtiyacına katkı sağlayarak et ve süt üretiminin boyutunu ve kalitesini artırmak amacıyla 720 dekarlık alana ekilecek.

Mısır tohumu dağıtım töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, coğrafyası sıkıntılı olan dağlık ilçelerin verimli topraklara sahip olduğunu belirterek, bölge halkını topraklarına sahip çıkmaları konusunda uyardı. İstanbul’dan gelip Bursa’nın dağlık ilçelerinde arazi alıp tarımsal üretim yapanların olduğunu belirten Yıldız, “Toprağı satıp çocuklarımızı şehirde çalıştırmalıyız. O halde burada sattığımız topraklarda işçi olalım. Lütfen topraklarınızı satmayın. Güzel yerlerde yaşıyoruz. Bölgemizin değerini bilelim. Büyükşehir Belediyesi olarak kırsalda üretimi artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Dağıtılan tohumların çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, hayvancılık maliyetinin büyük bölümünü yemin oluşturduğunu ve bu konuda üreticilere desteklerini sürdüreceklerini söyledi. Mısır üretiminde dekar başına üretimin 700 kilodan 2 bin 100 kiloya çıktığını belirten Ceylan, bu artışta emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarına ve çiftçilere teşekkür etti.

kiziltepe-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu