Haber

Bakan Tunç’tan Tanrıkulu’ya ilişkin açıklama: Partisinin de tepki vermesi gerekiyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili sözlerini değerlendirdi.Yargıtay’da düzenlenen Türkiye Adalet Akademisi Eğitim Dönemi Açılış Töreni sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tunç, “Bu açıklamaları hoş karşılamak, kabul etmek mümkün değildir.”

Konunun yargıya intikal ettiğini ve soruşturma başlatıldığını hatırlatan Tunç, şöyle konuştu:

“Bu soruşturma sonucunda süreci biliyorsunuz. Bu noktada özellikle bu soruşturmaya ilişkin tezkere TBMM gündemine geliyor. Anayasa Komisyonu’nda tartışılıyor. Bu soruşturmanın kabul edilmesi mümkün değil.” Maalesef geçmişte buradaki askerlerimize, ordumuzu eleştirmek için bunlar yapıldı.” Bunu uzatmak, bu şekilde ithamlarda bulunmak kimseye yakışmaz. Hiçbir vatandaşımıza yakışmıyor. Özellikle milletvekili unvanına sahip biri değil. Burada kendi partisinin de tepki vermesi gerekiyor. Bu anlamda gerekli soruşturma süreci başlamış durumda. Bu soruşturma süreci Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulur. Transferden sonraki süreçte elbette Meclisin takdirindedir.”

TANRIKULU NE DEMİŞTİ?

Tanrıkulu, TV100’de yaptığı yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’ni eleştirerek, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı her şey eleştiriden muaf değil. Biz milletvekiliyiz, onları sorguluyoruz” dedi ve şöyle devam etti: “Burası Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi? 12 Eylül faşist darbesini yapan ordu değil mi? 15 Temmuz’da darbeye kalkışan, köyleri yakan ordu değil mi… Onlarca faili meçhul cinayet. Takip ettiğim vakalar var. Türk Silahlı Kuvvetleri değil mi? 15 köylüyü helikopterden atan mı? AİHM kararıyla ortaya çıktı…”

Milletvekilleri olarak eleştirel olmaları gerektiğini belirten Tanrıkulu, “Soru soruyoruz, doğru mu yanlış mı diye sorguluyoruz. En azından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne dair bu tür şüpheleri ortadan kaldırmak amacıyla bunu soruyoruz… Öyle yandı ki” dedi. çok köy var mı? Roboski artık Uludere oldu…”

Sezgin Tanrıkulu, bugün sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “Dünkü açıklamalarımın ardından hakkımda bazı konularda sert eleştirinin ötesine geçen açıklamalar yapan/yazan herkesle tek tek kanun önünde hesaplaşacağım. dijital platformlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu