Haber

Amasra’da Ayakkabı Ağacı Yüzünüzü Güldürüyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde ayakkabıların asıldığı ağacın sırrı duyanları gülümsetiyor. İlçe halkının bulduğu ayakkabıları sahiplerinin alabilmesi için astığı ağaç, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Amasra ilçesinin Kaeiçi Mahallesi’nde ağaca takılan ayakkabılar görenlerin dikkatini çekiyor. Ayakkabılarla ağaç arasında bağlantı kuramayan turistler, ayakkabıların neden asılı olduğunu bulmaya çalışıyor. Kaybolan ayakkabıların sahiplerinin bulabilmesi için asıldığı ağaç, mahalleye turist çeken gözde mekanlar arasında yer alıyor. Ağaç, Türkiye’nin farklı illerinden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Hikâyeyi tercümanlarından öğrenen turistler ve sohbet ettikleri mahalle sakinleri ise gülümseyerek tepki verirken, ağacın önünde fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Mahalle sakinlerinden Kemal Doğu, ayakkabıların ağaca asılma nedenini açıklayarak, “Mahallemizin köpeği Kırkıp. Kırkıp hırsız. Ayakkabı hastalığı var. Ne zaman sokakta ayakkabı görse” dedi. Kapının önünde alıp burada oynuyor. Bir, iki, üç, beşten sonra ayakkabısını kaybeden ayakkabısını arıyor ama bulamıyor. Bizim mahallede.” “Faaliyette olan bir arkadaşımız bu ayakkabıları bölgeyi temizlerken buluyor. Nereden geldiklerini araştırırken köpeğin getirdiğini öğreniyor. Sahibi götürsün diye ayakkabıları ağaca çiviliyor” dedi.

“Gören merak eder”

Doğu, ağacı gören herkesin nedenini merak ettiğini kaydederek, “Ağaçta ayakkabısını gören olursa evine götürüyor. Aramayanların ayakkabısı burada şekillendiriliyor. Herkes nedenini merak ediyor.”

Mahallede yaşayan Mustafa Şenyerli, “Mahallemizin köpeği bulduğu ayakkabıları kapının önüne getiriyor. Komşumuz kaybolan ayakkabıları buraya asıyor, sahipleri gelip alıyor. Almayanlar kalıyor, çok ilginç bir görüntü yaratıyor.” – BARTIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu