Ekonomi

Altria 2,4 milyar dolarlık hisse satışı ve geri alım planını açıkladı

RICHMOND, Va. – Tütün ve ilgili ürünlerin önde gelen üreticilerinden Altria Group, Inc. (NYSE: MO), Anheuser-Busch InBev SA/NV’deki (ABI) (NYSE: BUD) hisselerinin bir kısmını satmak ve eş zamanlı olarak hisse geri alım programını artırmak üzere işlemlere başladı.

Şirket, 35 milyon ABI hissesini küresel bir ikincil arz ve ABI tarafından doğrudan geri alım yoluyla yaklaşık 2,4 milyar dolara satmayı planlıyor.

Satış fiyatı, adi hisse başına 56.17 €’ya eşdeğer olan Amerikan depozito hissesi başına 61.50 $ olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak ABI, küresel arzın tamamlanmasına bağlı olarak Altria’dan 200 milyon $ değerinde adi hissesini geri satın alacaktır. Altria ayrıca sigortacılara önümüzdeki 30 gün içerisinde 5.25 milyon adede kadar ilave ABI hissesi satın alma opsiyonu da tanımıştır.

Satışa paralel olarak Altria, 31 Aralık 2024 tarihine kadar tamamlanması beklenen hisse geri alım programını 1 milyar dolardan 2,4 milyar dolara çıkardığını duyurdu.

Şirket, aynı mali büyüklükte hızlandırılmış bir hisse geri alım programını da değerlendiriyor. Altria’nın CEO’su Billy Gifford, şirketin geleceğine ve hissedar değeri yaratma taahhüdüne olan güvenini dile getirdi.

İşlem sonrasında Altria’nın ABI’daki sahipliği yaklaşık %8,1’e veya sigortacıların opsiyonunun tamamen kullanılması halinde %7,8’e düşecek ve şirkete yaklaşık 159 milyon ABI hissesi kalacak.

Altria, lider sigortacı ile kalan hisseleri için 180 günlük bir kilitleme süresi üzerinde anlaştı ve 2025 yıllık genel kurul toplantısına kadar ABI’nin yönetim kurulunda iki sandalye bulundurmayı planlıyor, daha sonra bu sandalye bire düşecek.

Altria, işlemlerin 2024 tam yıl düzeltilmiş seyreltilmiş hisse başına kazancını (EPS) olumlu yönde etkilemesini beklemekte ve 2023’teki 4,95 $’dan %2 ila %4,5’lik bir büyüme oranını temsil eden 5,05 $ ila 5,17 $ aralığına yükseltmektedir. Öngörü, azalan hisse sayısının beklenen etkisini ve daha küçük ABI yatırım hissesinden elde edilen daha düşük öz sermaye kazançlarını içeriyor.

Şirketin finansal stratejisi, satıştan elde edilen nakit tasarrufunun vizyonuna yatırım, borç geri ödemesi veya hissedarlara daha fazla nakit getirisi gibi genel kurumsal faaliyetleri desteklemek için kullanılmasını içeriyor. Altria, 2028 yılına kadar her yıl hisse başına orta tek haneli temettü büyümesi hedefine bağlı kalmaya devam ediyor.

Bu makale Altria Group, Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu