Ekonomi

ABD bölgesel bankaları daha fazla CRE kredi kaybına hazırlanıyor

ABD’deki bölgesel bankaların, ticari gayrimenkullerdeki (CRE) potansiyel kayıpları karşılamak için mali rezervlerini artırmaları ve sektörde devam eden zorlukların ortasında gayrimenkul kredilerinin satışını hızlandırmaları bekleniyor. Bu durum, bir yıl önce Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın (OTC:SBNY) çöküşleri de dahil olmak üzere sektördeki önemli olayların ardından geldi.

Sektörün CRE riskine karşı kırılganlığına ilişkin endişeler, New York Community Bank’ın gayrimenkul portföyünde, özellikle de beşten fazla birime sahip mülkler için çok aileli kredilerde kayıplar olduğunu ortaya koyan sürpriz bir dördüncü çeyrek zararı raporunun ardından daha da arttı.

Federal Rezerv’in Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını artırması, borçlanma maliyetlerinin düşük faizli kredilerden elde edilen geliri aşması nedeniyle bölgesel bankalara yönelik incelemelerin artmasına neden oldu. Birçok banka, ipoteğe dayalı kağıtlar da dahil olmak üzere, gerçekleşmemiş zararları olan menkul kıymet portföyleri tutmaktadır.

Bir dizi bölgesel banka Pazar günü ilk çeyrek kazançlarını raporlamaya başladı ve piyasa CRE risklerini nasıl yönettiklerine dair işaretleri izliyor.

Salgın sonrası uzaktan çalışmaya geçiş, birçok ofis alanını boş bıraktı ve bina sahiplerinin ipoteklerinin geri ödenmesini zorlaştırdı. Özellikle New York ve San Francisco gibi şehirlerdeki çok aileli mülkler, kira artışlarını sınırlayan geçmiş düzenlemelerden kaynaklanan baskılarla karşı karşıya.

Uluslararası Para Fonu’na göre, ABD bankalarının portföylerindeki sorunlu CRE kredilerinin oranı bir yıl önceki %0,4 seviyesinden 2023 yılı sonunda iki katına çıkarak %0,81’e yükselmiştir. IMF, Salı günü yayınladığı altı aylık Küresel Finansal İstikrar raporunda, kötü durumdaki CRE kredileri için ayrılan karşılıklardaki artışın devam ettiğini vurguladı.

Morgan Stanley, bu yıl bölgesel bankalar için CRE karşılık oranlarında 10 ila 20 baz puanlık bir artış öngördü.

CRE sektörü, büyük bankaların bilançolarının %13’ünü ve bölgesel bankaların %44’ünü oluşturarak ABD bankacılık endüstrisinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. KBW bölgesel banka endeksi, S&P banka endeksindeki %6,8’lik artışa kıyasla bugüne kadar %13,5 oranında geriledi.

Mart ayında S&P Global Ratings, aralarında M&T Bank (NYSE:MTB) ve Valley National Bancorp’un (NASDAQ:VLY) da bulunduğu beş ABD bankasının görünümünü, varlık kalitelerini ve performanslarını etkileyebilecek CRE piyasa stresi nedeniyle düşürdü. Bu bankalar not indirimleri hakkında yorum yapmadı.

S&P Global Ratings Genel Müdürü, bankalar için CRE temerrüt oranının ticari ipoteğe dayalı menkul kıymetler piyasasından daha iyi olduğunu kabul etti, ancak bir bozulma olduğunu belirtti. Bölgesel bankalardaki temerrüt oranı, dördüncü çeyreğin sonunda vadesi 30 gün geçmiş krediler için %1,2’dir ve bu oran CMBS için %4’ün altındadır.

Bu zorluklara rağmen, özel sermaye yatırımcıları gibi potansiyel alıcıların destek seviyesi, bankalar için bazı riskleri azaltabilir. Ofis kredileri büyük indirimlerle satılırken, çok aileli mülklerde daha küçük indirimler görülüyor.

Önemli bir işlemde, batan Signature Bank’tan doğan Signature Bridge Bank, 16,8 milyar dolarlık gayrimenkul kredi portföyüne sahip bir girişimdeki %20’lik hissesini Blackstone liderliğindeki bir konsorsiyuma (NYSE:BX) 1,2 milyar dolara satarak yaklaşık %30’luk bir indirim yaptı.

Bu zorluklara rağmen analistler, bankacılık sektörünün ticari gayrimenkule maruz kalmasından kaynaklanan ani bir kriz öngörmüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu