Haber

14 Mayıs’tan sonra yurt dışına göç arttı: 144 doktor başvurdu

Türk Tabipleri Birliği (TTB), hekimlerin yurt dışında çalışabilmesi için alması gereken ‘belge belgesi’ başvurularında büyük artış olduğunu açıkladı. TTB’den yapılan açıklamaya göre, 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerin ardından 31 Mayıs’a kadar olan süreçte 144 doktor uygunluk belgesi almak için başvuruda bulundu.

Açıklamada, “TTB’ye ‘iyi hal belgesi’ için yapılan başvuru sayısı son 15 günde ortalamanın oldukça üzerinde arttı. Hekimlerin haklarını ve emeklerini hiçe sayan, ‘Gidiyorsa bırak’ söyleminde vücut bulan politikalara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

TTB bilgilerine göre hekim göçü her yıl artarak devam etti. 2020’de 931, 2021’de 1405 ve 2022’de 2685 hekim yeterli sağlık sertifikası için başvurdu. Bu yılın ilk 5 ayında söz konusu belge için başvuran doktor sayısı 1119 oldu.

‘BU ŞARTLAR ALTINDA BU GÖÇ DURMAZ’

Cumhuriyet gazetesinden Dilan Ayırkan’a konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nergis Erdoğan, özellikle birinci tip seçim sonrası artan hekim göçüne ilişkin, “Bu otokratik ortamda yurt dışına çıkma eğilimi var. Durum vahim olmaya devam ediyor. Bu şartlar altında bu göç durmayacaktır. Bu da sağlık sisteminin daha da kötüye gitmesine neden oluyor. ‘Gideceklerse bırak gitsinler’ anlayışının yeniden ortaya çıkması sonucunda bu göç artarak devam edecek.”

Sağlık eğitiminde iyileştirmeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Erdoğan, “Ülkedeki tıp fakültelerinin durumu ortada. Sağlık sistem planlaması ülke ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalıdır. Bugünden başlarsak bunların sonucunu almak 20 yılı bulur” dedi. (HABER MERKEZİ)

hasankeyf-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu